Year 2007 Academic

26.0TL

Samtay Vakfı Tarafından Yayınınlanan Kitaplarımızı Satın Almak İçin "Sipariş Ver" Kısmından İsmini Bildirerek İletişime Geçebilirsiniz.

ÖNSÖZ
TARİH VE POLİTİKA ; AYRILMAZ İKİLİ

Tarihini bilmeyen, gelecekte başına ne geleceğini ve kimlerle nasıl mücadele edeceğini bilmiyor demektir.
Başarılı olmak için geçmişteki acı deneyimini unutmamak ve bu deneyimden gerekli dersi almak gerekiyor.
Atalarımız, işte bu gerçeği acı deneyimlerle yaşadıkları nedeniyledir ki, çağların içerisinden günümüze kopup gelen Tarihini bilmeyen, geleceğini bilemez' özdeyişini, bizlere, bedeli ödenmez büyük bir miras olarak bırakmışlardır.
Politika halkların yaşamında yer etmiş çok önemli bir olgu ve var oluşun simgelerinden bir tanesidir.
Politik deneyim; sırtınızda sorumluluk olduğu zaman­ların sorumluluğunda ürettiğiniz politik kararlarla büyür ve olgunlaşır. Altında ezildiğinizi hissettiğiniz vakit politikayı bırakmak, en doğru yoldur. Bunun tersi bir davranış, arkasından ezilmeyi, silinmeyi ve yok olmayı getirmektedir.
Benim politik deneyimim, 1976'da başlar.
Haziran 1976 tarihli ilk genel seçimlerimizde gencecik, deneyimsiz, ancak üniversite mezunu bir birey olarak se­çilmiş, KTFD Meclisi'ne halkımızın bir Vekil'i olarak görev­lendirilmiştim.
İşte o gün Politik yaşamım başladı.
İyisi ve kötüsüyle kimi zaman politikanın dışında, kimi zaman tam ortasında yaşanmış, dile kolay gelen otuzbir yıllık bir siyasi deneyim biriktirdim.
Akademisyenliğin:, ise ayrı bir dünya, ayrı bir deneyim­ler birikimi. Araştırmanın nasıl yapıldığını, en doğru bilgiye ve belgeye nasıl ulaşıldığını Akademik hayatta öğrendim.
İç ve Dış Politikada gelişen olayları, tarihimizle ve akademik deneyimlerimle harmanlayınca, ortaya bu yazılar çıkıyor.
Uzak görüşlerdeki ve uzun vadeli saptamalardaki yanılgıla­rımın az olması, tarihi ve politikayı, Akademik bilincin hamurunda yoğurmamdan kaynaklanıyor.
Mühendis olmamdan kaynaklanan olaylara üç yüz altmış dereceden bakabilmek alışkanlığım, hızla gelişen politik olayları analiz etmemde çok yardımcı olmaktadır.
Son birkaç yıldır sadece Kıbrıs'ta değil, Türkiye basını ve medyasında da günün önemli konuları hakkında Türkçe ve İngilizce olarak yazdığım 'Köşe Yazılarım' ve 'Yorumlarım' çok farlı görüşlerin temsilcileri tarafından irdelenerek değerlendirilmekte, üzerinde yeni yorumlar geliştirilmektedir...
Özellikle Türkiye medyasındaki başa güreşen Televizyon kanallarının, kısa ve düzenli aralıklarla, ekranlarını siyasi yorumlarıma açmalarının nedenini, yazıya döktüğüm 'satır aralarındaki gizli gerçeklerin ve siyasi kehanetlerin üzerlerindeki matbaa mü­rekkebi daha kurumadan ortaya çıkan 'doğruluklarından' kaynaklandığını düşünmekteyim.
Bu düşüncemin gerekçesi, şu anda elinizde bulunan kitabın sayfaları arasındadır. Kitabı okuduğunuz zaman, sizinde bu Tarih' ve 'Politika' hamuruyla yoğrulup pişirilmiş yazıları aynı doğ­rultuda değerlendireceğinizden hiç kuşkum yoktur.
Prof. Dr. Ata ATUN

Write a review

Note: HTML is not translated!

Bad            Good


Gönder

Mağusa Tarihini Araştırma ve Yazın Vakfı

Gazimağusa kentinin sosyal kültürel, sanatsal ve tarihsel kimliğinin araştırılması ve yazılmasını, ses ve görüntü olarak derlenmesini yapmak, yaptırtmak, bu yöndeki çalışmaları özendirmek ve elde edilecek bilgi ve belgeleri arşivlemek suretiyle kitaplaştırılmalarını ve Gazimağusa Kenti ile ilgili olarak kültürel, sanatsal, bilimsel, eğitimsel ve tarihsel boyutlu konferans, seminer, panel, sempozyum (bilgi şöleni) ve açık oturum toplantıları düzenlemek amacıyla Samtay Vakfı kurulmuştur.

İletişim

0392 366 5919
0392 366 3988
samtay[at]kibris.net